Dzień Dziecka-01.06.2020r.

1. Słuchanie opowiadania „Wiercipiętek i Dzień Dziecka” M. Galica

Pewnego słonecznego ranka Wiercipietek, nie budząc nikogo, wziął swój rower i wybrał się na przejażdżkę do lasu. Po drodze spotkał znajomego wróbla, który zaćwierkał:

-Ooo! Wiercipiętek! Wszystkiego najlepszego!

-Ale z jakiej okazji? Spytał zdziwiony Wiercipiętek. Lecz wróbel zdążył już odlecieć. Po chwili, gdy przyjeżdżał koło dziupli rudej wiewiórki, ta zawołała:

-Zatrzymaj się na chwilę, Wiercipiętku!- po czym dała mu woreczek jego ulubionych bukowych orzeszków i dodała:- Wszystkiego dobrego!

-Dziękuję, powiedział zdziwiony Wiercipiętek i pomyślał: „Dziwne, przecież urodziny miałem wczoraj, czyżby wiewiórka o tym wiedziała?- ale nic nie powiedział, bo nie chciał być niegrzeczny.

Gdy wracał do domu opowiedzieć mamie, co go dzis spotkało, usłyszał głos myszki:

-Wiercipietku! Wszystkiego najlepszego! Pozdrów też Wierciłapkę i Wiercinoska!

I tu Wiercipietek już zupełnie nie wiedział, co odpowiedzieć, bąknął tylko: „Dziękuję” i szybko odjechał. „Dobrze”- myślał sobie-wiewiórka jeszcze mogła się pomylić, ale żeby myszka myślała, że ja, Wierciłapka i Wiercinosek, mamy wspólne urodziny? Cos tu nie gra, oni chyba są w jakiejś zmowie-muszę spytać mamę, o co tu chodzi”.

Gdy zdyszany zajechał przed dom, aż buzię otworzył ze zdziwienia. W ogródku mama z tatą ustawili mały stolik, a na nim-wielki tort orzechowy i lemoniadę w wielkim dzbanku. Przy stole czekali już Wiercinosek z Wierciłapką.

-Nareszcie jesteś, Wiecipiętku!- ucieszyli się rodzice

-Dzieci, życzymy wam wszystkiego najlepszego z okazji waszego święta!

Wiercinosek zapytał szeptem:

-Wiecinosku, jakie to dzisiaj święto?

-Jak to? Roześmiał się Wiercinosek- Nie wiesz? Dzisiaj jest święto wszystkich dzieci-Dzień Dziecka.

-Ale ze mnie gapa! –pomyślał Wiercipiętek, zjadając wielki kawał tortu.

Po przeczytaniu utworu pytamy dzieci: Gdzie wybrał się Wiercipiętek? Czego życzył mu wróbelek? Co podarowała mu wiewiórka? Czy Wiercipiętek wiedział dlaczego zwierzątka składają mu życzenia? Co zobaczył kiedy przyjechał do domu? Z jakiej okazji rodzice życzyli dzieciom wszystkiego najlepszego?

2.„Spotkanie”- zabawa naśladowcza J. Wasilewska

Poszedł Marek na spacerek,

Spotkał Krzysia i Marcelę,

Spotkały się ich paluszki (dzieci pokazują nazwane części ciała obiema rękami)

Spotkały się ich brzuszki.

Spotkały się kolana i skakały, oj dana, oj dana.

Spotkały się ramiona,

I piety i głowa zdumiona,

Że wszystkie ciała części

Każdy ma w tym samym miejscu.

3.Zabawa ruchowa „Pociągi”

Dzieci ustawiają się w rzędzie, poruszają się przy dźwiękach piosenki „Jedzie pociąg” . Gdy muzyka milknie prowadząca ogłasza jak to stacja. Dzieci ruchem naśladują:

-stacja pajacyków

-stacja radości i śmiechu