ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

„ Jak niebieskie motyle

fruwające do gwiazd,

zabierz nas choć na chwilę

odczarować Twój świat…”

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu,który został ustanowiony w roku 2007przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia.
Autyzm dziecięcy jest całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną,
u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu.
Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Po raz kolejny ten wyjątkowy dzień obchodziliśmy w naszym przedszkolu.                   W tym dniu wyrażając solidarność z osobami autystycznymi nasze przedszkolaki wspólnie  z paniami przyłączyły się do ogólnopolskiego projektu „Jesteśmy różni lecz równie ważni”,którego celem jest  zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu. Na znak solidarności, jedności, akceptacji i zrozumienia, przedszkolaki  założyły ubrania w kolorze niebieskim – kolorze nadziei.  Przedszkolaki obejrzały film opracowany przez Fundację SYNAPSIS , pt: „ Podróż Marii” i  dowiedziały się czym charakteryzuje się osoba mająca autyzm. Następnie wzięły udział w zajęciach, podczas których poznawały świat wszystkimi zmysłami.Zwieńczeniem czałej akcji było wspólne zdjęcie wszystkich dzieci z przedszkola.