GŁOSKA T- ĆWICZYMY PRAWIDŁOWĄ WYMOWĘ

ĆWICZYMY PRAWIDŁOWĄ WYMOWĘ GŁOSKI T

Podczas wymawiania spółgłoski t wargi są lekko uchylone, tak że widoczna jest część przednich siekaczy. Masa języka jest płaska, czubek języka dotyka wewnętrznej powierzchni górnych zębów. Boki języka dotykają dziąseł. Podniebienie miękkie mocno przylega do tylnej ściany jamy gardła. Głoska wymawiana jest w wyrazach we wszystkich pozycjach.

Sposób pokazu

• Na grzbiecie dłoni dziecka umieszczamy kawałek lekkiego papierka, podnosimy dłoń w kierunku naszych ust.
  • Wskazujemy dziecku na  czubek naszego języka widoczny między zębami, cofamy język. Wymawiamy sylabę ta lub słowo tata, w taki sposób aby „zdmuchnąć” papierek z powierzchni dłoni.
  •  Dziecko czuje na swojej dłoni gwałtowny podmuch powietrza. W dalszym etapie samodzielnie „zdmuchuje” papierek umieszczony na własnej dłoni.

Przykładowe ćwiczenia:

• mycie górnych zębów od wewnątrz,
  • zlizywanie miodu, kremu czekoladowego z wewnętrznej strony górnych zębów,
  • liczenie zębów (dotykanie czubkiem języka kolejno zębów na górze)
  • malowanie sufitu w buzi
  • winda - dotykanie czubkiem języka na przemian górnych i dolnych zębów
  • kląskanie

Materiał wyrazowy do ćwiczenia głoski t

Taca, tafla, tabletka, taśma, taniec, topola, tunel. Tulipan, tenis, tlen, tysiąc, Tomasz, Tadek, telefon, apatyt, tata, chata, pilot, plot, kot, ptak, most

Wierszyk

Tomasz do tańca talent miał.

Tańczył tango, tu i tam.

Tańczył z Teresą w Teresinie.

Tańczył w tłumie, w ciszy i w hałasie,

Z  telefonem i termometrem na tarasie.

Zapraszam na stronę

gdzie prezentowany jest praktyczny sposób ćwiczeń z dzieckiem. Znajdziecie tam Państwo mnóstwo ciekawych plansz i kart do pracy z dzieckiem w domu. :)