Realizujemy międzynarodowy pragram Happy Kindergarten

Miejskie Przedszkole Publiczne nr 4 w Bolesławcu przystąpiło do realizacji  -Międzynarodowego Programu HAPPY KINDERGARTEN .

Polskie Centrum Optymizmu i Szkoła Optymizmu C. Mireli Nawrot oficjalnie otworzyło  I edycję Międzynarodowego Programu Happy Kindergarten autorstwa dr Natalii Gumińskiej oraz zagranicznych ekspertów ze Stanów Zjednoczonych, Szkocji oraz Ukrainy. Program skoncentrowany jest na edukacji szczęścia i dedykowany ludziom i dzieciom edukacji przedszkolnej w Polsce. Wielkie koncepcje świata jak psychoanaliza Freuda, całościowa koncepcja rozwoju ego Ericksona czy psychologia kulturowo-psychologiczna Wygotskiego poszukiwały odpowiedzi na pytanie, jakie zmiany kulturowe są wspólne dla ludzi reprezentujących różne grupy społeczne? Jakie zmiany rozwojowe wprowadzać w życiu jednostki, by była szczęśliwa? Jakie przemiany w zakresie psychiki i zachowania ulegają zmianie w trakcie życia? Teorie wokół szczęścia są rozległe, globalne, lokalne i dynamiczne. Autorka pasjonatka szczęśliwości poszukuje odpowiedzi, zadaje pytania, wnikliwie analizuje. Docieka jak to się dzieje, że Duńczycy to najszczęśliwsi ludzie na świecie? Dlaczego dla jednych ważne jest szczęście jako rezultat poszukiwań a dla innych sama droga poszukiwania go jest sensem samym w sobie? Program poniekąd jest techniką na zmianę w sobie, a tym samym zmiany wokół nas, nie narzuca zasad, ale wskazuje drogę. Został stworzony z wielką miłością i pasją, bo szczęście według autorki jest decyzją, jest wyborem a nie przywilejem.

Dzisiaj każdy przedszkolak w okresie gotowości szkolnej jest poddany dynamicznie zmieniającemu się światu, dlatego zmiana dla tego pokolenia jest i będzie naturalną formą życia. To my, dorośli dajmy sobie szansę na poznawanie nieznanych przestrzeni, by móc odnaleźć siebie na nowo.

W programie chcemy się zmieniać na lepsze, chcemy optymalnie doskonalić samych siebie, by móc świadomiej oddziaływać na innych. Chcemy uczyć się przechodzić przez kolejne drzwi własnej dojrzałości i rozwoju, a tym samym wchodzić do szczęśliwych pokoi i sal,
w których wszyscy będą z radością patrzeć na drugiego. Zmiana procesowa w programie Happy Kindergarten jest szansą dla dzieci, dorosłych, pracowników, środowiska lokalnego, dla wszystkich. Jesteśmy odpowiedzialni za dokonanie wyboru, własnych postanowień
i zarządzanie własnymi emocjami. Przebieg procesu rozwoju i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie co rozwijamy? Jak rozwijamy i kiedy?, może pomóc w przedszkolu odblokować dotychczasowe style pracy, wybudować na nowo relacje a może zadawanie pytań, po prostu pozwoli generować nowe odpowiedzi, które pokierują ludzi w nieznane.

Jeśli chcesz polubić zmianę, to razem z nami zmieniaj się. Wierz w siebie, wierz w ludzi, wzmacniaj i zachęcaj siebie i Innych do dobrych czynów. Na nowo popatrz na świat i miejsce pracy, które znasz, bo być może nie wszystko jeszcze zostało odkryte.