Realizacja podstawy programowej zabawy z zakresu rozwijania mowy 7.05 - Moje miasto

Cele :

– przygotowanie do czytania i pisania
– utrwalenie swojego adresu

I. Na początek proponuję się troszkę poruszać :

1. Zestaw ćwiczeń :

A) Zabawa na powitanie – Witamy się różnymi częściami ciał. Dziecko wita się tą częścią ciała o której mówi rodzic ; Witamy się łokciami, czołami, kolanami, plecami.

B) Ćwiczenia dużych grup mięśni – Pokażcie to, co powiem. Rodzic wymienia nazwy części ciała, a dziecko pokazuje je najpierw powoli i stopniowo coraz szybciej.

C) Ćwiczenia równowagi – Kto to potrafi? Dzieci dotykają prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie; łapią prawą ręką lewej za plecami i odwrotnie; stają na palcach; stają na piętach.

D) Podskoki – Kto podskoczy najwyżej? Dzieci podskakują obunóż w miejscu z klaśnięciem nad głową.

Wszystkie ćwiczenia powtarzamy po 5-6 razy

II. Ćwiczenie twórcze poszerzające słownictwo dziecka

Zadajemy dziecku pytania i prosimy o odpowiedź : co by było, gdyby...
- w naszej miejscowości uschły wszystkie rośliny?
- w środku miasta wylądowałby statek kosmiczny?
- z chmur padałaby gorąca czekolada?

III.  Zabawa Kto tam mieszka? – rodzic mówi dziecku jakieś wymyślone adresy w przypadkowej kolejności ,w tym prawidłowy adres dziecka, a dziecko po usłyszeniu swojego adresu podnosi rękę.

IV. Nauka wiersza pt. Droga do przedszkola” Bożeny Formy

Droga do przedszkola"

Codziennie wczesnym rankiem,

zawsze drogę tą samą,

do przedszkola maszeruję

razem z moją mamą.

Mijam skrzyżowanie,

sklepy, park i szkołę,

potem kilka domów

i widzę przedszkole.

Jestem przedszkolakiem,

więc swój adres znam,

do domu potrafię

drogę wskazać sam.

Wiersz powtarzamy kilka krotnie zwracając uwagę na intonację i dykcję

V.  Ćwiczenie utrwalające znajomość liter

Proszę napisać dziecku jego imię i nazwisko i  nazwę miejscowości  drukowanymi literami.

Zadaniem dziecka będzie wyszukanie w gazecie wszystkich liter z jego imienia i nazwiska , miejscowości oraz przyklejenie ich na kartce papieru .

Utrwalenie wiadomości – książka fioletowa cz,4 str. 25, 26

Życzymy miłej pracy , pozdrawiamy